SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY IV, V i VI
Temat: „Sprawnościowo – szybkościowy tor przeszkód z różnymi przyborami”
Cele lekcji:
Uczniowie:
- rozwijają koordynację ruchową, szybkość , zwinność, siłę
- przestrzegają poznane zasady wykonywania ćwiczeń
- potrafią szybko zmieniać pozycję ciała i kierunek poruszania się
- świadomie uczestniczą w doskonaleniu cech motorycznych
Przybory: ławeczki, pachołki, szarfy, skakanki, piłki, wózki, hula-hop, piłeczki do tenisa ziemnego oraz kije do unihokeja.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Metody: zabawowo- klasyczna, zadaniowo- ścisła.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO-PORZĄDKOWE.
Zbiórka w szeregu. Podanie zadań lekcji. Uzasadnienie potrzeby i przydatności wykonywanych ćwiczeń.
Zabawa ożywiająca „Berek w parach”
Ćwiczenia kształtujące:
Trucht wokół sali : krążenia RR w przód i w tył, skip A, skip C, bieg krokiem odstawno – dostawnym, wyskoki z wymachem RR, skoki obunóż, wieloskoki, pajacyki, przysiady.
II CZĘŚĆ GŁÓWNA
Pokonywanie toru przeszkód :
1. Bieg do pachołka, przełożenie szarfy i powrót biegiem.
2. Skoki na hula – hop.
3. Podciąganie się na ławeczkach.
4. Skoki na skakance.
5. Kozłowanie piłki koszykowej do pachołka, powrót z piłką w rękach.
6. Prowadzenie piłki kijem do unihokeja.
7. Przeciąganie zawodników na wózkach w parach i samodzielnie.
Uczniowie są podzieleni na dwie drużyny.
II.CZĘŚĆ KOŃCOWA
Porządkowanie przyborów po torze przeszkód.
Ćwiczenie uspokajające – marsz wokół sali, ćwiczenia oddechowe. Zbiórka w szeregu, podsumowanie zajęć.